Ordu Ticaret Borsası tarafından hazırlanan ‘Kaliteli Fındık Yetiştiriciliği’ adlı proje, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenmeye değer bulunarak kabul edildi.Programda Ziraat Odasının katılım göstermemesi damga vurdu.
Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası ile Ünye Ticaret Borsası’nın da proje ortağı olduğu,DOKA’nın teknik desteği ile başlatılan proje kapsamında üretim odaklı kaliteli fındık yetiştiriciliği konusunda Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden akademisyenler tarafından 6 gün boyunca eğitim verilecek.
Kaliteli Fındık Yetiştiriciliği konusunda ordu üniversitesi Ziraat fakültesi hocalarından prf. dr. Ali İSLAM, prof dr Zeki BOSTAN,prof. dr Kürşat korkmaz, prof dr Tahsin TIKNAZ ve okutman Ali TURAN tarafından fındık üreticilerine eğitim verildi.
Eğitimin 2 günü Altınordu, 2 günü Fatsa ve 2 günü de Ünye’de yapılacak.
Konuyla ilgili olarak proje açılışında bir konuşma yapan Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, “Dünya her anlamıyla hızla değişmektedir. Bu değişim kendiliğinden değil, planlar, programlar ve de en önemlisi projelerle şekillenmektedir. İşte bu anlayış içerisinde biz de bünyemizde bir proje ofisi oluşturup, gelişerek değişen dünya normlarına uygun projeleri hayata geçirme çalışmalarına başladık. Bu anlamda proje ofisimiz projeler oluşturmaya ve oluşturulan bu projeleri hayata geçirmeye başlamıştır” dedi
2 gün Ünye’de gerçekleştirilecek olan eğitim programına Ünye’den , Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu ve üyeler,Ünye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yetkin Esen ve kurum çalışanları katılırken, bir çok çiftçi de programda yer aldı.
‘Kaliteli Fındık Yetiştiriciliği’ adlı projeye Ziraat odalarından hiç bir yetkilinin bulunmaması dikkatlerden kaçmadı.Asıl amacı çiftçiyi ve mahsulu en iyi şekilde çağın gereksinimleri ölçüsünde hazırlamak ve yetiştirmek olan kurumun böyle bir programda bulunmaması akıllara şu soruları getirdi.
Ev sahibi konumundaki Borsa, Ziraat odasını programa davet etmedi mi ?Etmediyse nedeni nedir ?
Ziraat odası fındık yetiştiriciliğini geri planda mı tutmaya başladı ?Yoksa bu bir protesto mu ?
İki kurum arasında geçen sene başlayan gerginlik devam mı ediyor?
Vatandaş bu işin neresinde ?Projeye destek vermemenin zararı kime ?