eskort samsun

ÜNYENETHABER

ANKARA’DAN NELER İSTEDİK ?

ANKARA’DAN NELER İSTEDİK ?
29 Ocak 2015 - 19:49

10420160_1609673192587466_5400612933791372571_n

Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye İlçe Başkanı Arif Ergün ve Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Eren 2 günlük Ankara ziyaretinde bulunarak Ünye ile ilgili konuları masaya yatırdılar.

Ziyaretlerin gündeminde OSB, Ünye Kalesi, Tabakhane Deresi, Gençlik Merkezi, Basketbol, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile Futbol ve kum futbolu ve gençlik kampları oluşmaktadır.

Ünye Belediye Başkanı 2 günlük Ankara ziyaretini değerlendirerek Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar; “Konularımızın ana başlıkları Ünye kalesi, Ünye Kalesi ile ilgili Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısıyla yapmış olduğumuz görüşme çerçevesi içerisinde 20 ve 22 nolu parsellerin Ünye Belediyesine devri ile ilgi daha önceden talebimiz var idi. 22 nolu parsel hazine arazisi idi. Burayla ilgili devri aralık ayı içerisinde almış olduk. 20 nolu parsel orman arazisi olduğu için orman Genel Müdürlüğümüz, İzin İrtifak Daire Başkanlığımızla yapmış olduğumuz görüşmede ise 20 nolu parselin devri ile ilgili sıkıntıyı aşmış olduk. Büyükşehir belediye başkanlığımızdan arkadaşlarımızın Ünye’ye yapmış olduğu ziyaretlerinde bir parselin özel mülkiyetin oluğu için, oranında özel mülkiyet kamulaştırmasıyla ilgili Büyükşehir Belediyesinden alacağımız destek ile kale inşallah hukuki alt yapısı zemini oluşmuş olacak. Biz kalede orman parselini aldıktan sonra 2 etap ihaleye çıkartmış olacağız” dedi.

Tabakhane Deresinde yapılacak olan çalışmanın alt yapı çalışmalarının ve projenin hazırlandığını belirten Çamyar; “Tabakhane deresinin projesi DSİ bölge Müdürlüğü tarafından bitti. Seçim döneminde vaat ettiğimiz projeye uygun bir alt yapı çalışması gerçekleştirilmiş oldu. Bakanlığa ulaştırıldı. 2015 yatırım programına alınması ile ilgili Başbakan yardımcımız Sayın Numan Kurtulmuş’tan destek istedik” şeklinde konuştu.

Gençlik Merkezinin 2015 yılı yatırım programında olduğunu belirten Çamyar; “Gençlik merkezi ile ilgili yerin hazırlığını tamamlamış olduk. İmar planına işleyip 2015 yatırım programıyla ilgili sıkıntımız yok gözüyor. Gençlik merkezinin ihalesi gerçekleşmiş olacak 2015 yılı içerisinde. Kültür merkezi ile ilgili 8 dönümlük alan tespitini bizler yaptık. Kalkınma bakanlığından Kültür bakanlığına talep etmiştik daha önceden. Kalkınma bakanlığından Kültür bakanlığına yazı dönmüş oldu. Kültür bakanlığı Türkiye’de yapılacak olan kültür sarayların içerisine buranında konulmasını temin etmesi gerekiyor. Bununla ilgili talebimizi Başbakan Yardımcımıza  iletmiş olduk” şeklinde ifade etti..

Amatör sporların desteklenmesi ile ilgili Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile görüştüğünü, ayrıca Ceviz Dere’deki tesislerin aydınlatma çalışmaları için destek istediğini söyleyen Çamyar konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Spor Toto teşkilat başkanlığından ceviz deredeki sahanın aydınlatılması ve basketbol ve futbola destekle amatör lige destekle ilgili yazımızı ve talebimiz iletmiş olduk. Kum turnuvası ile ilgili özellikle THY dan finansman desteği ile ilgili bir talebimiz oldu. Ramazan ayı içerisinde yapmış olduğumuz etkinliklerden bir tanesi olduğu için o dönem geldiğinde söz almış olduk. Bizim ana gündem maddelerimizden bir tanesi Kızılay şube başkanımızın da bize eşlik etmesindeki ana gündemi, Kızılay Şube Başkanımızla randevumuz var idi. Ünye de bir Kızılay gençlik kampı kurulmasıyla bir talebimiz var idi. Bu talebimize son derece sıcak baktılar. Yaz ayına yetiştirilmesi ile ilgili alt yapı çalışmasını hemen başlatacaklarını bize ifade ettiler. Buradaki temel amacımız, Türkiye’nin değişik illerinden 8-12 yaş grubu çocukların kamp yapabilecekleri bir alanı Kızılay’a tahsis etmek. Çocukların zihinlerinde bir Ünye oluşturmak. Büyüdüklerinde Ünye’ye tekrar gelmek, Ünye’de okumak gibi çocuklara Ünye’yi sevdirmeyi hedefliyoruz onlara. Değişik illerden gelen çocuklarımıza bir haftalık kamp geçirmeleri bizim için önemli. Bu projemizin alt yapısının sözünü almış olduk Genel başkanımızdan. Gene Kızılay’ın bir bölge deposuyla ilgili çalışmalarımızı iletmiş olduk. Diğer rutin çalışmalarımızı iletmiş olduk. Hepsini genel Başkanımız karşılarız” dedi.

OSB konusuyla ilgili olarak ise Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile görüştüklerini ve destek istediklerini dile getiren Başkan Çamyar; “Ünye’mizin ana gündem maddelerinden bir tanesi de Organize Sanayi Bölgesi, OSB ilgili mevcut yerdeki kararı idare mahkemesi iptal etti. Konu Danıştay’da , biz hukuk çerçevesi hakkında olaya baktığımızda Danıştay bir usulü eksiklik bulmaz ise kararı onaylayacaktır. Biz yeni bir süreç başlatmalıydık. Bununla ilgili kaymakamlığımızla yapmış olduğumuz çalışmada alternatif iki yer çalışmasını Başbakan yardımcımıza iletmiş olduk. Sanayi Ticaret Bakanlığımızla görüşüp konu biraz daha olgunlaştığında kamuoyuna sayın kaymakamımızla birlikte aktarmış olacağız. Bizlere eşlik eden son derece Ünye’mizin kalkınmasında bizlere yardımcı olan Ünye Kaymakamımıza, ilçe başkanımıza, Kızılay şube başkanımıza, başkan yardımcımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyaretlerin Son derece verimli olduğunu söyleyen Çayar; “ bizlere eşlik eden, bizle beraber Ünye’nin problemlerine eğilen Ünye Kaymakamımıza teşekkür ediyorum. Yine İlçe Başkanımıza, Kızılay Şube Başkanımıza, Başkan Yardımcımıza ve en önemlisi Ünye’nin meseleleriyle birebir ilgilenen Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş’a teşekkür ediyorum. Verimli bir ziyaret oldu. En kısa zaman içerisinde OSB konusunda kaldığımız yerden ikinci ziyareti Sayın Bakanımızla gerçekleştireceğiz. Kendisinin İstanbul oradan da Tahran ziyareti var ondan dolayı önümüzde ki haftalarda ziyaretimizi gerçekleştireceğiz. Önümüzde ki bu problemleri bir bir aşacağız” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-