eskort samsun

ÜNYENETHABER

Altın için Ünye’ye de girecekler!

Altın için Ünye’ye de girecekler!
30 Eylül 2016 - 1:22

451187b21dbee1475eaf10f20b5b1cde

2014 yılında özel bir firma tarafından Fatsa ilçesine bağlı Yukarı Bahçeler Mahallesi’nde yapılan siyanürle altın ayrıştırması alanı genişletilmek istiyor. Firmanın bu kapsamda hazırladığı projeye “ÇED gerekli değildir.” Kararı verildi. Bu karar ise çevrecilerin tepkisini çekti.

Özel bir firma, Fatsa’da sürdürdüğü siyanürle ayrıştırmalı altın üretimi faaliyetini arttırmak için yeni alanlarda yarma, açma ve sondaj tekniğiyle altın aramak istiyor.  Firma bu amaçla Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunduğu projesine, Ordu Valiliği tarafından “ÇED Gerekli Değildir” kararı verildi. Projenin 360,18 hektarlık ruhsat alanı Fatsa ilçesi, 1.291,22 hektarlık ruhsat alanı Ünye ilçesi sınırları içinde yer alıyor.

Toplam 68 adet 400 metrekarelik alanlarda yapılacak çalışmalarda yaklaşık 100 metre derinlikte sondaj kuyusu açılması planlanıyor. Sondaj derinliği duruma göre değişiklik gösterebilecek. Projeye göre sondaj ve yarma alanlarına kuş uçumu yaklaşık 190 metre kuzeybatıda bulunan Musutlu Mahallesi ile yaklaşık 345 metre güneyde bulunan Kocahisar Mahallesi en yakın yerleşim yeri olarak bulunuyor.

Siyanür daha da büyük alanları etkileyecek

Ordu Doğal Çevreyi Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Eren Atasoy, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Siyanürlü altın üretimine karşı iki yıldır mücadele ediyoruz. Açılan davalardan bir tanesinin kazanılması sonucunda şirket şu anki alanda sıkıştı. Bu nedenle üretim alanını genişletmek istiyor. Bu durum tehlikeyi daha da artıracak. Siyanür daha da büyük alanları etkileyecek. Sondaj projesine karşı dava açma hazırlığındayız. Bize yaşam hakkı tanımayan; ormanımızı yok eden; suyumuzu, toprağımızı, havamızı zehirleyen bu faaliyeti bir an önce durdurmak için elimizden geleni yapmaya kararlıyız.” dedi.

bbbbtt

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-