eskort samsun

ÜNYENETHABER

Mustafa Uslu fındık

Mustafa Uslu fındık
27 Ekim 2016 - 2:50

fffff

 

Fındık fiyatlarında bu hafta başından itibaren başlayan hareketlenme üreticiyi sevindirdi.Fındığın akıbeti ve merak edilen bir çok konuyu Ünye Ticaret Borsa Başkanı Mustafa Uslu’ya sorduk.Başkan Uslu gazetemize yaptığı özel açıklamada tarım bakanımızın açıklaması piyasalara olumlu yansıdı ve piyasalar morallendi dedi.

Uslu konuşmasında,Fındıkla ilgili geçtiğimiz haftaya bakarak veya düne önceki güne bakarak, fiyatlar biraz daha hareketli görünüyor. Nispeten eskiye dönük alıcılı bir pozisyon var şu anda. İhracatta da 9. Ayın rakamlarına baktığımız zaman, bir yükselme görünüyor. Sanki Avrupalı alıcılar ufak ufak mal almaya başladılar. Vatandaşlar ürününü bekletmeye geçti, satmıyor Bana göre bunun ana sebeplerinden biri, malın ihtiyacından ziyade Bakan Beyin son açıklamaları piyasada çok etkili oldu.

Fındık fiyatı ben ne zaman mal bulmazsam artar.

Fabrika ne zaman ürün bulamazsa, fındık o zaman artar, ben bunu her zaman söylüyorum. Şu anda hala ürün bulmakta zorlanmıyoruz. Fiyatlar şu olur, bu olur diye kesin diyemem ama, hala ürünü rahat bulabiliyoruz. Ama Beklenti biraz daha fazla oluştu. Bunun ana sebebi de, sayın tarım bakanımızın açıklamaları diye düşünüyorum . Piyasada malın arandığı yok esasında yani. Bakan beyin açıklamaları insanları beklentiye soktu, satışlar biraz daha azaldı. Bu nedenle piyasada bir hareketlenme oldu, ibre yukarıya bakıyor şu anda.

Fındığa devlet müdahalesi hiçbir şekilde olmaz 

En son Sayın Başbakanımızın katıldığı bir toplantıda bende bulunmuştum, sadece fındık değil, tüm tarım ürünleriyle alakalı bir beyanatı vardı, devlet hiçbir tarım ürününe bu saatten sonra müdahale etmez, fakat alttan destekleyici tedbirler alınır, diyordu. Yani tarım politikasında değişiklikler yapar, çiftçiyi mağdur etmeyecek yenilikler getirir vb. bu tür programlar yaparız, diye bahsetti. Bu nedenle direk devlet müdahalesi olacağını ben düşünmüyorum.

Mal zaten ihtiyaç olduğu kadar satılacak, üreticinin durumuna göre, ihtiyacı varsa da ben malı bu fiyatlara satmıyorum demesin. Durumu müsait olan, daha iyi beklentileri olanlar da bekleyebilir.

Bu sene geçen seneki gibi değil, rekoltenin az olduğu bir yıl.

Geçen sene rekolte çoktu, biz herkese ürün satılsa iyi olur dedik. Ama bu sene bu şekilde söyleyemiyorum. O nedenle ben ihtiyaç oldukça satılması yerinde bir davranış olacaktır diyorum. Biraz beklemek lazım gibi geliyor.

İtalyanların yaptığı asparagas bir olaydı.

Orada bir çiftçiler kongresinde, kendi fındıklarını öne çıkarmak için Türk fındığını lekeleyerek, ürünlerini daha rahat satmak, daha yüksek fiyata satmak, pazarda daha iyi yer bulmak gibi amaçlarla yapılan, hiçbir şekilde tutarı olmayan işler bunlar. Zaten Avrupa’dan dönen bir Türk fındığı da yok şu anda esasında. Avrupa’daki alıcılar şu ana kadar hiçbir ürünümüzü de geri göndermiş değil. Neticede Türkiye’deki laboratuvarların tamamı a sınıfı laboratuvarlar. Yani bu laboratuvardan çıkan ürün stoklarını bütün Avrupa’daki alıcılar direk kabul ediyorlar. Ve mal yerine gittiği zaman onların laboratuvarlarında herhangi bir sorunla karşılaşılırsa, bu mal geri döner. Geri dönmezse de, onların dediği kadar zehirli madde içeriyorsa yerinde imha edilir.

Bu sezon için söylüyorum, şu anda Avrupa’dan dönen ürünümüz yok. Tamamen yalan yanlış haberler bunlar. Ciddiye alıp, çok büyütüp bu haberleri gündemde tutmamak lazım dedi.

 

Akçakoca 10,75 TL 11,25 TL
Çarşamba 11.00 TL 11,50 TL
Düzce 10,75 TL 11,25 TL
Fatsa 11.25 TL 11,75 TL
Giresun * 12.23 TL 13,70 TL
Kocaeli 10,75 TL 11,25 TL
Ordu 11,25 TL 11,75 TL
Sakarya 10,75 TL 11,25 TL
Samsun 10.70 TL 11,30 TL
Terme 11,00 TL 11,00 TL
Trabzon 11,00 TL 11,50 TL
Ünye 11,00 TL 11,50 TL
Zonguldak 10,75 TL 11,25 TL

cdert

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-