eskort samsun

ÜNYENETHABER

ÇİFTÇİMİZ GENÇLEŞİYOR 

ÇİFTÇİMİZ GENÇLEŞİYOR 
01 Kasım 2016 - 12:26

t

Ordu’da, tarımla uğraşan nüfusun gençleşmesi ve tarım alanında istihdamın artırılması amacıyla yürütülen projeler, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Kentte, çiftçiliği artırmak için 3 bin 548 genç başvuru yaptı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında ülke genelinde bakanlık tarafından hayata geçirilen “Genç Çiftçi Projesi” ile kişi başına 30 bin lira hibe ödenmesine başlandı.

Ordu genelinde “genç çiftçi” hibe desteğinden yararlanmak için yapılan 3 bin 548 başvurudan 3 bin 83’ünün uygun görülerek değerlendirmeye alındığı, program kapsamında da 6 milyon 480 bin lira bütçe tahsis edilerek, 216 çiftçinin destekten yararlanmasının uygun bulunduğu açıklandı.

Değerlendirmeler sonucunda da 152 çiftçinin hayvancılık, 64 çiftçinin de bitkisel üretim ve diğer konularda desteklenmesinin uygun görüldüğü bildirildi.

Söz konusu desteklemeye hak kazanan kişi sayısının, çiftçiler tarafından sisteme girilen bilgiler üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucunda da ortaya çıktığı ifade edildi.

Proje kapsamında arıcılık ve bitkisel üretim yatırımlarını gerçekleştiren 35 üreticiye ödemelerin yapıldığı, büyük ve küçükbaş hayvan dağıtımlarının TİGEM tarafından planlandığı ve dağıtım işlemlerine de başlandığı duyuruldu.

Şu ana kadar Mesudiye ve Gölköy ilçelerinde 15 genç çiftçiye büyükbaş hayvanlarının teslim edildiği, diğer ilçelerin büyük ve küçükbaş hayvan dağıtımlarının ise yakın zamanda tamamlanacağı ifade edildi.

Ayrıca, genç çiftçilerin desteklenmesine, 2017 ve 2018 yıllarında da devam edileceği kaydedildi.

“Ordulu üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu yıl uygulamaya konulan projenin vatandaşlar tarafından oldukça talep gördüğünü belirtti.

Karadeniz’in, kırsal nüfusu giderek azalan, köylerden kentlere göç veren bir bölge olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, şu ifadelere yer verdi:

“Tarımla uğraşan nüfusun gençleşmesi ve kırsalda yaşamı cazip hale getirecek iş imkanlarının sağlanması noktasında yürütülen Genç Çiftçi Projesi’ne henüz ilk senesi olması ve halkımızın bu programla yeni tanışmasına rağmen ilimizden 3 bin 548 adet başvuru oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın illere tahsis ettiği program bütçesi dahilinde Ordulu 216 gencimize, tamamı hibe şeklinde aldıkları destekle, kendi işini kurma imkanı kazandırılmış ve tarımsal istihdam arttırılmıştır. Buradan ilimize sağlanan destek miktarı ise 6,5 milyon liradır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Ordulu üreticilerimiz ve yatırımcılarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

gggg6

 

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-