eskort samsun

ÜNYENETHABER

Vali Balkanlıoğlu, Muhtarlarla Buluşmasını Sürdürüyor

Vali Balkanlıoğlu, Muhtarlarla Buluşmasını Sürdürüyor
17 Kasım 2016 - 10:16
img_2640
Vali İrfan Balkanlıoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın Genelgesi doğrultusunda muhtarların şikayet, talep ve önerilerini dinlemek üzere gerçekleştirdiği muhtarlar toplantısını sürdürüyor.
Vali İrfan Balkanlıoğlu, bu kapsamda bugün de Ünye ilçesinde, Ünye, Çaybaşı, İkizce ve Akkuş ilçelerindeki muhtarlarla bir araya geldi.
Ünye’de Halilefendi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen muhtarlar toplantısına,  Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra Ünye Kaymakamı Fatih Görmüş, Akkuş Kaymakamı Hüseyin Atila, Çaybaşı Kaymakamı Fatih İzmir, İkizce Kaymakamı Yusuf Turan, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, İkizce Belediye Başkanı Bahri Söğüt, İl Emniyet Müdürü Suat Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Sedat Sarıkaya, bazı daire müdürleri, ilçe protokol mensupları ile Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinin muhtarları katıldı.
Vali Balkanlıoğlu; “Sayın Cumhurbaşkanımız Muhtarlarımıza Değer Veriyor”
Toplantıya katılan muhtarlara hitaben bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Demokrasinin en önemli unsuru seçimlerdir. Seçimlerde biz kimleri seçiyoruz? Cumhurbaşkanımızı, milletvekillerimizi, belediye başkanlarımızı, meclis üyelerimizi ve tabanda da muhtarlarımızı seçiyoruz. Seçimler son derece önemli. Halkın itimadına mazhar olmak önemli. Aday olup halkın önüne çıkmak ve halkın bağımsız hakimlerin nezaretinde serbestçe oyunu kullanarak birisine itimat ettiğini beyan etmesi önemli. ‘Gel başımıza bizi yönet’ demesi son derece önemli. Seçilmiş kişiler ve demokrasinin en kılcal damarları olarak Sayın Cumhurbaşkanımız sizlere önem veriyor, değer veriyor. Bundan dolayı da Sayın Cumhurbaşkanımız bir gelenek başlattı. Malumunuz her ay bir grup muhtarı toplantıya davet ediyor. Zannedersem içinizden bir bölümünüzde bu toplantılara katıldınız” dedi.
“Valilikler ve Belediyeler Bünyesinde Muhtarlık Büroları Oluşturuldu”
Muhtarların talepleri ve sorunlarıyla yakından ilgilenmek üzere valilikler ve belediyeler bünyesinde bürolar oluşturulduğuna dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu, “Valilikler ve belediyeler bünyesinde sırf muhtarların işlerini takip etmek üzere birim oluşturuldu. Bu birimlerde muhtarların işlerini kısa sürede sonuçlandırmak ve takip etmek üzere muhtar bilgi hatları oluşturuldu.  Muhtarların istek, dilek ve şikâyetleri öncelikle ele alınsın, takip edilsin ve sonuçlandırılsın diye elektronik yazışma sistemi kuruldu” diye konuştu.
“Daire Müdürlerimize, Muhtarlarımızın Taleplerini Öncelikli Değerlendirmeleri Talimatını Verdik”
Muhtarların seçilmiş kişiler olarak belli bir kitleyi temsil ettiklerini dile getiren Vali Balkanlıoğlu, “Daire müdürlerimizle yaptığımız toplantılarda, muhtarlarımızın istek, dilek ve şikâyetlerini öncelikle ele almaları ve yapılabilecek talepleri muhakkak yerine getirmeleri, yapılamayacak olanları da yani kendisinin gücünü yetkisini aşanları da yetkili mercilere iletmelerini ve kanunen de yapılması mümkün olmayanları ki olabilir onlarından niye yapılamayacağını, muhtarlarımıza iyice izah etmelerini tembihliyorum” şeklinde konuştu.
“Hepimizin Görevi Halka Hizmet Etmektir”
Bütün kamu makamlarının halka hizmet edilmesi amacıyla ihdas edildiğinin altını çizen Vali Balkanlıoğlu, “Bizler hepimiz kamu görevi ifa ediyoruz. Seçilmiş, atanmış farketmez. Sonuçta hepimiz bu memleketin hayrına ve bu memleketin vatandaşlarına hizmet için kanunları gereği ihdas edilmiş makamları işgal ediyoruz. Kimimiz bu makamlara seçilerek geliyoruz. Kimimiz de kanunlar muvacehesinde tayin edilerek geliyoruz. Sonuçta bizim hepimizin görevi nedir? Halka hizmettir. Bize bu yetkiyi ve imkanı veren de sonuçta halkın kendisidir. Bizlerin görevi halka hizmet etmektir. Böyle vali, kaymakamlık, belediyeler çekinerek girilecek, meramınızı zorlanarak anlatacağınız makamlar değildir” dedi.
Ünye Kaymakamı Fatih Görmüş de, toplantıya evsahipliği yapmaktan mutlu olduklarını ifade ederek, “Muhtarlarımızın, vatandaşlarımızın kolay ve hızlı bir şekilde ulaşıp, sorunlarını dile getirebildiği en yakın yönetim kademesi olması itibariyle kamu hizmetlerinin yürütülmesindeki rolü büyüktür. Bu anlayışla kamu hizmetlerinin etkin, verimli ve güvenli bir şekilde sunulması ve sorunların en kısa sürede ilgili makamlara iletilmesi, muhtarların etkinlik ve işlevlerinin artırılarak taleplerinin sonuçlandırılması amacıyla İçişleri Bakanlığımızın emirleri doğrultusunda muhtarlarımızın talep ve önerilerini dinlemek üzere sayın valimizin başkanlığında toplanmış bulunmaktayız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından, mahalle muhtarları söz alarak, mahallelerinin sorunları, sıkıntıları ile ihtiyaç ve şikayetlerini dile getirdiler.
Toplantının son derece faydalı olduğunu dile getiren muhtarlar, toplantıyı düzenlemesinden ve daire müdürleriyle kendilerini bir araya getirmesinden dolayı Vali İrfan Balkanoğlu’na teşekkür ettiler.
Toplantının sonunda bir değerlendirmede bulunan Vali İrfan Balkanlıoğlu, muhtarlarca dile getirilen sorunların ve taleplerin giderilemeyecek şeyler olmadığını belirterek, “Kamu kaynaklarını verimli ve rantabl kullanabilmek için taleplerde aciliyet ve öncelik sıralaması yapılmaktadır. Bir arda bütün sorunları, sıkıntıları ortadan kaldırabilmek, giderebilmek mümkün olmayabilir. Eldeki kaynaklarla en iyi hizmeti sunmanın gayreti içinde olacağız. Sizlerle diyalog halinde problemlerin en kısa sürede çözüme kavuşturulması için gayret göstereceğiz” diye konuştu.
gggg6
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-