Chp Ünye Kadın Kolları Başkanı Sümeyya Sezgin Baş, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle bir basın bildirisi yayınladı. Kadın Koları Başkanı Sümeyye Baş yayınladığı bildiride şunları kaydetti;
“Bu gün 5 aralık ; Seksen iki yıl önce demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin gereği , Ülkemin kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verildi. Mustafa Kemal Atatürk kadınlarımızın ülke yönetiminde, siyasetinde eşit yurttaş olarak temsil edilme ve sorumluluk alabilme becerisine imkan sağlamanın önünü açmış, Bilimsel akla uygun , Dünya ya örnek bir düzenleme yapılmıştır.
Kadınlara sosyal ve siyasal hayatta bütün milletlerin üzerinde haklar sağlanmıştır. Kadınlar haklarını selahiyet ve riyakat ile kullanmaktadır . Bu gün seçme ve seçilme hakkımızı kullanabiliyorsak bunun Atatürk ün sayesinde olduğunu unutmamalıyız.
Demokrasi , cumhuriyet , eşitlik, hak ve özgürlükler anlamında kazanılmış seçme ve seçilme hakkına sonuna kadar sahip çıkıp kullanacağız. Hepinize kutlu ve umutlu yarınlarda başarılar diliyoruz. Atam sana minnettarız.” dedi.