eskort samsun

ÜNYENETHABER

YILMAZ ,AKKUŞA 50 MİLYONLUK YATIRIM YAPMIŞ

YILMAZ ,AKKUŞA 50 MİLYONLUK YATIRIM YAPMIŞ
18 Aralık 2016 - 15:04

e3a1ef18-440a-4d12-b733-ba313ec76cee

BAŞKAN YILMAZ, İSTANBUL’DA YAŞAYAN AKKUŞLULARLA BULUŞTU

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “Hemşehri Dernekleri İstişare Toplantısı” kapsamında İstanbul’da yaşayan Akkuşlularla bir araya geldi. Başkan Yılmaz, şimdiye kadar hizmetlerden mahrum kalan Akkuş’un sorunlarının Büyükşehir Belediyesinin yatırımlarıyla çözüldüğünü söyledi.

İstanbul’da düzenlenen Hemşehri Dernekleri İstişare Toplantısı’na Başkan Enver Yılmaz’la birlikte İstanbul Milletvekili İsmet Uçma, Eski Ordu Milletvekili Eyüp Fatsa, Eski Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, Akkuşlu muhtarlar ve İstanbul’da faaliyet gösteren Akkuşlu hemşehri derneklerinin başkan, yönetici ve üyeleri katıldı.

BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE OLMALIYIZ

Yoğun katılımın olduğu toplantıda konuşan Başkan Yılmaz, “Bugünkü istişare toplantımıza katılan tüm Akkuşlu hemşehrilerimizin kalbi memleketimiz için atıyor. İstanbul’da bulunan 22 Akkuşlu derneğinin bir araya gelmesinden son derece memnun oldum. Bu birlik ve beraberliğe son derece ihtiyacımız var. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak, Valilik, İlçe Kaymakamlıkları ve Belediyeleri, milletvekillerimiz, Bakanımız ve hükümetimizle tam bir uyum içerisinde çalışıyoruz. Sizler de İstanbul’da yaşayan Akkuşlular olarak bir arada olmalısınız” dedi.

NÜFUS VE YATIRIMLAR KONUSUNDA İLÇENİZE DESTEK OLUN

Türkiye’nin en küçük Büyükşehirinin Ordu olduğuna dikkat çeken Başkan Enver Yılmaz, “Ülkemizin en küçük Büyükşehiri olduğumuz gibi bütçeden de en az pay alan bir Büyükşehiriz. Belediyeler olarak, özellikle de büyükşehir belediyeleri olarak ne kadar nüfusunuz varsa o kadar büyüksünüz ve merkezi bütçeden de o kadar pay alıyorsunuz. Hemşehrilerimiz zaruretten dolayı ‘Ekmek parası demiş.’ il dışına gitmiş ve nüfusumuz azalmış. Bu nedenle bütçeden daha az pay alıyoruz ancak yazın nüfusumuz artıyor. Bu nüfusun ihtiyacını karşılayacak yatırımları hayata geçirmek için daha fazla kaynağa ihtiyacımız olduğundan dolayı, ikametini Akkuş ilçemize aldırmasında herhangi bir mahsur olmayan hemşehrilerimizin nüfuslarını Akkuş’a aldırmalarını ve ilçelerine destek olmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

14 MİLYON TL’LİK SU YATIRIMI GERÇEKLEŞTİRDİK

Başkan Yılmaz, Akkuş’un Ordu ilinin en güzel ilçelerinden biri olduğuna ancak on yıllardır yeterince hizmet alamamasından dolayı en mağdur ilçelerinden de olduğuna dikkat çekerek, “Kışın kar yağdığında 15-20 gün, bir ay kapalı kalan yollar vardı. Şimdi ise 6 saatte, bir günde yolları açıyoruz. Karla mücadeleyle ilgili sistemi kurduk. 230 personel ve 300 araçla hizmet veriyor ve kış dönemi 3-3,5 ay karla mücadele çalışmalarına devam ediyoruz. Büyükşehirin kurulmasıyla birlikte Akkuş’ta yol, su, itfaiye vb. bütün yapılanmamızı tamamladık. Büyükşehir Belediyesinden önce, ilçe genelindeki suyla ilgili tüm hizmetler hiçbir araç gereci olmayan üç kişi tarafından yerine getirilmeye çalışılıyordu ve sadece toplanan su parası kadar yatırım yapılabiliyordu. Akkuş’ta şu anda sadece suyla ilgilenen, her türlü araç ve donanıma sahip olan 14 personelimiz var. Bugüne kadar 900 bin TL su parası tahsil ettik ve buna karşılık suyla ilgili 14 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdik. Göreve geldiğimizde, Akkuş ilçe merkezinde haziran, temmuz ve ağustos aylarında su akmıyordu. İlçe genelinde suya ulaşabilen nüfusun oranı yüzde 65’ti. Şimdi ise bu oran yüzde 90 seviyelerine çıktı ve yıl sonuna kadar yüzde 96’ya çıkacak” dedi.

33 MİLYON TL’LİK YOL YATIRIMI GERÇEKLEŞTİRDİK

İlçedeki tüm grup yollarını sıcak asfalt yapmayı taahhüt ettiklerini söyleyen Başkan Enver Yılmaz, “Göreve geldiğimizde grup yollarının tamamına asfalt yapma konusunda bir taahhüdümüz vardı ve bu konudaki çalışmalarımız büyük bir hızla devam ediyor. Akkuş-Çayıralan, Akkuş-Kızılelma, Akkuş-Seferli ve daha birçok yolda sıcak asfalt çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Özel İdaresi zamanında yolla ilgili Akkuş ilçesine yıllık 1 milyon TL ödenek ayrılıyordu. Akkuş Belediyesinin bugünkü bütçesi ise 10 milyon TL ve göreve geldiğimiz andan itibaren Akkuş’a yaptığımız yolla ilgili yatırım tutarı da 33 milyon TL” diye konuştu.

ORDU, 2018’DEN SONRA MODEL İL OLACAK

Başkan Yılmaz, 2018 yılından sonra Ordu’nun parmakla gösterilen illerden biri olacağını ifade ederek, “Yapılan bu güzel hizmetlerin ardından Akkuş ilçemizin nüfusu kısa zaman içerisinde artmaya başlayacak. Bu nüfus artışı, ikametlerin alınması şeklinde değil, hemşehrilerimizin Ordu’ya, Akkuş’a taşınması ile olacak. Bakın şu anda Ordu-Giresun Havalimanından günlük 26 uçuş gerçekleştiriliyor. Havalimanı yapılmadan önce yıllık ortalama 128 bin olan turist sayısı, havalimanının açılmasıyla birlikte elde edilen en son rakamlara göre 440 bine ulaşmış durumda. Önümüzdeki yıl, Körfez ülkelerinden Ordu ilimize yapılması kesinleşen 107 uçuş var. Otellerimiz tamamen dolu. 2018’den sonra turizmde patlama olacak ve şu anda bunun altyapısını hazırlıyoruz. Yol, su, elektrik, hastane vb. çalışmaları tamamlayarak geleceğin Ordu’sunu inşa ediyoruz. 2018 yılından itibaren Ordu, büyükşehir modelinin en güzel uygulandığı illerden biri olarak parmakla gösterilecek” dedi.

İstanbul Milletvekili İsmet Uçma ve Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci’nin de birer konuşma yaptığı toplantı, diğer davetlilerin de söz alarak ilçeleriyle ilgili duygu ve düşüncelerini ifade etmesinin ardından sona erdi.

cdert

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-