eskort samsun

ÜNYENETHABER

Fındık Fiyatı Yeni Yılda da Artmadı

Fındık Fiyatı Yeni Yılda da Artmadı
02 Ocak 2017 - 22:36

FINDIK İHALEYE ÇIKIYOR

Ünye’de 2016 yılını 10.25 TL’den kapatan ve üreticilerin beklenti içerisinde olduğu fındık fiyatları 2017 yılına da 10.25 TL’den başladı.

Türkiye’de fındık üretiminin büyük bir çoğunluğunun gerçekleştirildiği Ordu’da fındık fiyatları yerinde saymaya devam ediyor.2016 sezonuna 15 TL seviyelerinde başlayan fındık fiyatları ilerleyen süreçte 10 TL’nin altına kadar geriledi. Zaman içerisinde küçük çaplı artışların yaşandığı fındık fiyatları yaklaşık bir aydır 10.25 TL’de çakılı kaldı. 2016 yılında oluşan fındık fiyatları üreticiyi tedirgin ederken üreticinin 2017 yılından beklentisi de arttı. Ancak yeni yılın ilk iş gününde Ünye Ticaret Borsası tabelası değişmedi ve fındık yaklaşık bir ay boyunca olduğu gibi yine 10.25 TL’den işlem görürken, üreticinin beklentisi boşa çıktı.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Ünye Ticaret Odası Başkanı Mustafa Uslu ;Sezon 9. ayda başladı. Şuan 4 aylık bir çalışma oldu. Sezonun bütünü ise 12 ay. İhtiyaç ölçüsünde fındığın satılması lazım. Biz fındığın az olduğunu sezon başında da söylemiştik, geriden gelen yüklü miktarda eski fındık var diye.

Fiyat neden artmıyor ?

Ben şuan hala rahat ürün bulabiliyorum. Ne zaman ürün bulamazsam fiyat o zaman artar. Yeni ürün bulamazsam eski ürün pazarı nasıl etkileyecek bunu da görmek lazım. Bugün insanların elinde 1 ton yeni fındık varsa 3 ton eski fındık var. Yılbaşından sonra yeni bahçedeki fındığın gidişatına göre kamuoyunda söylentiler çoğalacak, buda fındığın fiyat oluşumunda etkili bir durum. Bekleyip görmek lazım dedi

cdert

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-