Ünye Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan, kooperatif olarak bir yılda ortaklarına 17 milyon 500 bin lira kredi kullandırdıklarını ,55 yıllık kooperatifin, 2016 yılında yaşanan artışla ortak sayısının 655’e yükseldiğini söyledi.
Başkan Özkan ,
Kooperatif olarak ortaklarına kredi kullandırma oranının arttığını belirten Özkan, “2015 yılı içerisinde Halk Bankası Ünye Şubesi’nden ortak ve sanatkarlarımıza kooperatifimiz aracılığıyla 11 milyon 500 bin lira kredi kullandırmaya kefalet etmiştik. 2016 yılında ortak ve sanatkarlarımıza 17 milyon 500 bin lira kredi kullandırmaya kefalet ettik. Bir önceki yıla göre kredi kullandırma oranımız artış göstermiştir.” dedi.
Özkan, kooperatif ortaklarının kredilerin geri ödenmesinde yüzde 92’ye ulaşıldığını belirterek, “Kredi geri ödemelerinde kooperatifimiz ortaklarının yüzde 92’si ödemelerini düzenli ve gününde yapmış oldu. Ödemelerin geri dönüşünde oluşan yüzde 8’lik gecikmenin en büyük sebebi ise bölgemizde bir türlü çözümü bulunamayan fındık piyasasının dalgalanmasından kaynaklanmıştır.” diye konuştu.