eskort samsun

ÜNYENETHABER

EMITT Fuarı 21.Kez Ziyaretçilerine Kapılarını Açtı

EMITT Fuarı 21.Kez Ziyaretçilerine Kapılarını Açtı
26 Ocak 2017 - 15:27

 eq

Doğu Akdeniz ve Avrasya’nın en büyük ve en önemli uluslararası turizm fuarı olan ve bu yıl 21’incisi düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı.

Fuarın açılış törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai, DRV Başkanı Norbert Fiebig, HOTREC Başkanı Susanne Klaus Winkler ve ITE Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, bazı illerin valileri, belediye başkanları ile çok sayıda yerli ve yabancı turizmci katıldı.

Fuarın açılış konuşmasını yapan ITE Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, konuşmasına fuarı destekleyenlere teşekkür ederek başladı. EMITT’in hızla büyüyerek dünyadaki 5 turizm fuarı arasındaki yerini aldığını belirten Aydın, Türkiye turizminin de aynı hızla büyüdüğünü ifade etti.

Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig ise, fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmasında, ”Tüm dünya değişim içinde ve durumun seyahat sektörü açısından iyiye mi kötüye mi gideceğini henüz bilemiyoruz. ‘Müşterilerimiz gidecekleri geziye karar verirken artık politik ve ahlaki konuları da göz önüne alarak seçimlerini yapıyorlar. Almanya ve Türkiye uzun süredir çok yüksek derecede birbirine bağlı ülkeler” ifadelerini kullandı.

Avrupa Otel, Restoran ve Kafeler Birliği (HOTREC) Başkanı Susanne Klaus Winkler ise, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkiye son derece önemli bir destinasyon. Bu sebeple Avrupa turizm toplamının da çok değerli bir parçası. HOTREC olarak Türkiye’nin üyeliğini çok değerli buluyoruz. Şu an Türk turizmi çok zor günlerden geçtiğinin farkındayız. HOTREC ve tüm üyeleri olarak, sizi desteklemek için elimizden geleni yapacağımızı belirtmek istiyorum. Ailemizin bir parçası olan Türk turizmcileri asla yalnız bırakmayacağız.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da kısa bir konuşma gerçekleştirerek, “Bugün dünyanın en büyük 5’inci fuarında bir araya geldik. Tüm dünyada gerçekleştirilen bu fuarlar, insanları ortak değerler üzerinde buluştururken, geleceğe birlikte yürümek adına da önemli fırsatlar sunuyor. Terörün tüm dünyayı tehdit ettiği bu dönemde, turizmde ne kadar hareketli olursak ekonominin yanında dünya barışına da o oranda önemli katkılar sunmuş oluruz” dedi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise, konuşmasında şu noktalara değindi: “’İstanbul’dan hem Türkiye’ye, hem de dünyaya birlik ve beraberlik mesajı veren ve teröre bir meydan okuyuş olan katılımından dolayı herkese çok teşekkür ediyorum. Medeniyetler beşiği İstanbul olarak kapasitemizi geliştirme noktasında elimizden geleni yapıyoruz. İstanbul en son 13 milyona yaklaşan sayıda turist aldı. Ancak bu rakam bizim için yeterli değil. İstanbul’un hedefi asgari 30 milyondur. Bu kadar insanı ağırlayacak kapasitemiz var. Bu amaçla şehrin altyapısını geliştirmek için yoğun çalışma yürütüyoruz. Konjonktürel olarak bazı risklere sahip olsak da, büyük potansiyel sahibiyiz. Bizim karşı karşıya olduğumuz tehlike dünyanın her yerinde geçerli. Tüm yaşadıklarımıza rağmen, hala önemli ölçüde turizm hareketliliğine sahne oluyoruz. Bu sayıyı artırmak için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.’’

EMITT Fuarı’nın açılış töreninde son konuşmayı Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı yaptı. Avcı, “Turizm artık turizmden başka bir şey olmaya, güvenliğin ve barışın da zemini olmaya başladı. Bu nedenle bu fuar, tüm dünyaya ve dünyayı yaşanmaz bir hale getiren karanlık güçlere karşı bir meydan okuma. Bu meydan okumaya, mücadeleye katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu fuarın sadece Türkiye turizmine değil, dünya turizmine ve barışa da katkı sunmasını diliyorum. 1950’lerde 25 milyon olan uluslararası turist sayısı bugün 1 milyar 200 binin üzerine çıktı. Turizm ülkeleri olarak birbirimizle rekabet etmeye ihtiyacımız yok. Bu sayı yakın zamanda 2 milyarın üstüne çıkacak. Dolayısıyla her ülke istediğinden de fazla turist ağırlayacak. Bugün Türkiye’ye gelen, yarın Tunus’a, Mısır’a ya da başka bir yere gidecek. Dolayısıyla turizmdeki rekabet yıkıcı olmamalı, dünya barışına katkı koymalıdır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından EMİTT Fuarı’nın açılış kurdelesi kesildi. Ardından, fuar alanında yer alan stantlar gezildi.

26-29 Ocak tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak olan EMITT, 70 bin m²’lik 12 salonda, 80 ülkeden 5 bin firma ve markayı buluşturacak.

Türkiye’den farklı illerin ve çeşitli dünya ülkelerinin stant kurduğu fuarda birbirinden farklı yöresel giyecekler, lezzetler ve oyunlar ziyaretçilerin beğenisine sunulurken, 12. Salonda yer alan Ordu, Vali İrfan Balkanlıoğlu önderliğinde etkin bir şekilde tanıtılacak.

 

Ordu’nun tanıtımının yapılacağı 12. Salonda bulunan Ordu Standında açıklamalarda bulunan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu’nun tanıtımı için hiçbir fırsatı kaçırmadıklarını söyledi.

 

Ordu’nun, Türkiye’de en fazla tanıtılan ili olduğuna dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu şunları söyledi:

 

“EMİTT Fuarı Türkiye’nin en büyük turizm fuarı bugün İstanbul’da Beylikdüzü’nde başladı. Burada turizm ile ilgili irtibatlı bütün yerleşim birimleri, şehirler, ilçeler, kasabalar ve oradaki turistik tesis sahipleri katılıyor ve kendilerinin tatilde veya turizmde neden tercih edilmelerini gerektiğini ziyaretçilerine broşürlerle, görsel bir takım materyallerle veya bizzat kendileri anlatarak ellerinde bulundukları değerleri pazarlıyor ve tanıtıyorlar. Bu çok güzel bir şey. Fuara stant açarak ve ziyarete gelen insanlar buraya neden geldiklerini biliyorlar. Burada herkesin ortak amacı turizm. Herkesin amacı ziyaretçi sayısını arttırmak ve tanınmak.”

 

Vali Balkanlıoğlu Ordu’nun, Karadeniz’in bozulmamış doğasıyla en güzel illerinin başında geldiğini belirterek, “Biz Ordu’yu her açıdan tanıtmak istiyoruz. Bu tanıtımı sadece merkez olarak değil, bütün ilçelerini ve sahilini aynı zamanda yaylalarını da ele alarak yapıyoruz. Burada Ünye ilçesinin standındayız Ünye Belediye Başkanımız bu sene değişik bir stant dizaynı yapmış. Ordu’da en fazla tarihi eser aşağı yukarı Ünye ilçesinde bulunuyor. Ünye Ordu’nun ve Karadeniz’in en güzel ilçelerinin başında yer alıyor. Turizm potansiyeli oldukça fazla” diye konuştu.

 

Vali Balkanlıoğlu, Ordu’nun tanıtımı için Türkiye’de yine bir ilki başardıklarını dile getirerek, haftasonu 2 bin rakımlı Çambaşı yaylasında 28-29 Ocak tarihleri arasında yapılacak olan Kar Festivalinin Pazar günü El Cezire TV’nin canlı olarak yayınlayacağını duyurdu.

15878787_10209849060856576_1436579668_n

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-