eskort samsun

ÜNYENETHABER

Ünye Toplum Sağlığı Merkezi’nden Grip Uyarısı

Ünye Toplum Sağlığı Merkezi’nden Grip Uyarısı
03 Şubat 2017 - 13:59

bakanliktan-grip-salgini-uyarisi-her-3-kisiden-birinde-grip-virusu-var

Ünye Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr.Saliha YEŞİLDUMAN; “Grip sıklıkla soğuk algınlığı ile karıştırılan, influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu, mevsimsel, yaygın, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.”dedi.

Dr. Saliha YEŞİLDUMAN bulaşma yolları ile ilgili olarak, “Aynı ortamda havayı soluyan kişilerin öksürürken, hapşırırken virüslerin etrafa yayılması yoluyla bulaşabileceği gibi hasta insanın elinden başka insanlara virüslü salgılar bulaştırması da hastalığın yayılmasında etkendir. Hastalık esas olarak gripli birinin öksürük, hapşırma ve konuşması esnasında etrafa yayılan damlacıklarla bulaşmaktadır.

 

Grip kendisini ateş ya da titreme hissi, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, ciddi halsizlik, çocuklarda yetişkinlerden daha sık olmak üzere bazen kusma ve ishal ile gösterilen belirtiler soğut algınlığı (Nezle) ise bu belirtilerden daha çok burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ile görülür ve genel olarak ta gripte olduğu gibi ciddi sağlık sorunları oluşturmaz, daha hafif seyreder. Ayrıca grip geçirdiğinizde belirtileriniz ağırlaşırsa bir hekime başvurun ve tavsiyelerine göre gerekli ilaçları kullanın. Antibiyotikler gribi tedavi etmezler bu nedenle hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanmayın.

Nezleden ve gripten korunabilmek için aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Daha sonra sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır. Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalı, bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınılmalıdır. Mevsim koşullarına uygun giyinilmelidir. Uyku düzenine özen gösterilmeli, Özellikle C vitamininden zengin meyve ve sebzeleri tüketmeye özen gösterilmeli, risk grubunda olanların grip aşılarının yaptırılması,  Kapalı alanlarda pencereler açılarak havalandırılmasının önemine dikkat çeken Dr. Saliha YEŞİLDUMAN, Mevsimsel grip hastalığından korunmada yeterli ve dengeli beslenme ile yeterli istirahatin önemi de unutulmamalıdır.” dedi.

UGUR2

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-