eskort samsun

ÜNYENETHABER

EVDE BAKIM PARASI ALMA ŞARTLARI:

EVDE BAKIM PARASI ALMA ŞARTLARI:
25 Şubat 2017 - 23:50

99473

Evde bakımm şartları önemli bir konu. Bu maaşı almanın belli şartları var. Her engelli yakını olana ödenmiyor.Kim, nasıl alır? Kaç lira ödenir.

Hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakını olanlara devlet belli şartlarda aylık bağlıyor. Bunun üç şartı bulunuyor. 1) Gelir kriterlerinin uygun olması, 2) Bakıma muhtaçlık kriterinin olması, 3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu. Sırasıyla açıklayalım. Evde bakım parası almak için hane halkının net geliri toplanır ve hane halkı sayısına bölünür. Buna engelli kişi de dahil.

GELİR ŞARTI 847 LİRA

Kişi başına düşen gelir net asgari ücretin yüzde 66.6’sından fazla olmamalı. Net asgari ücret 1404 lira. Ama bu hesapta Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç tutuluyor. Buna göre; 133 liralık AGİ hariç net asgari ücret 1271 lira oluyor. Yüzde 66.6’sı 847 lira. Yani, hanedeki kişi başına düşen gelir 847 liradan fazla olmamalı. Muhtaçlıkta ise yeme, içme, tuvalet, banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getirmediğine bakılıyor.

AĞIR ENGELLİ KRİTERİ

Hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının bakımına ihtiyaç duyan kişi ‘muhtaçlık kriterine’ giriyor. En önemlisi sağlık kurulu raporu. Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az ‘yüzde 50’ olan ve ‘ağır engelli’ bölümünde ‘evet’ yazan rapor gerekiyor. Küçük çocuklarda rapor 1-2 yıllık veriliyor ve ‘ağır engelli’ ibaresi işaretlenmiyor.

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK.

Evde bakım parası alabilmek için engelli bireyin ikametgâhının bulunduğu yerdeki ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvurulması gerekiyor. Engelli ve bakıcısının sosyal güvencesinin (SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) olması bakım ücretine engel değil. Engelli çalışıyorsa ve bakıcısı ona işyerine gidiş gelişte ve işyerinde eşlik ediyor ve gelir kriteri uygunsa aylık bağlanır.

ALTI AY İÇİN 960 LİRA

Evde bakım aylığı şu anda 960 lira. Bazı durumlarda evde bakım parası kesilebiliyor. Bu, özellikle sağlık kurulu raporlarından kaynaklanıyor. Sürprizle karşılaşmamak için 1-2 yıllık düzenlenen sağlık kurulu raporlarını süresi bitmeden yenilemek gerekiyor. Yeni raporun fotokopisini Aile Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine teslim etmek yeterli. Aylığı kesilen, raporu yeniler ve koşulları sağlarsa kesilen maaşı da geriye dönük alır.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİNİNİ UNUTMAYIN

Maaşın ödenebilmesi için evdeki kişi başına gelirin 847 lirayı aşmaması gerekiyor. Gelir değişirse yani yükselirse bu değişiklik 30 gün içinde bildirilmeli. Adres değişikliği de 15 gün içinde Aile Bakanlığı İl ve İlçe müdürlüklerine bildirilmeli. Bakıma muhtaç engelli vefat etmişse bunun da yakınları tarafından 15 gün içinde bildirme zorunluluğu var. Aksi durumda ödenen aylıklar faiziyle geri alınır ve hukuki işlem başlatılır.

 

uuuy

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-