eskort samsun

ÜNYENETHABER

TRT Diyanet’ten bir vefa…

TRT Diyanet’ten bir vefa…
08 Mart 2017 - 8:12

murtazaoglu2

 

“Bir Asır Bir Çınar adlı” belgesel program, ülkemizin en eski kurumlarından Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din hizmetinde bulunan emektar müftülerimiz, imam hatip, müezzin kayyım, vaiz ve Kur’an Kursu hocalarımızın hayatlarını konu alıyor.

 

Geride bıraktıkları izler, görev yıllarında karşılaştıkları zorluklar, yaptıkları hizmetler ve unutamadıkları hatıralar Bir Asır Bir Çınar programıyla ekranlara geliyor. Aile yaşantıları ve çevresiyle ilişkileri de sinematografik bir anlatımla yansıtılıyor.

 

Belgeselin bu haftaki bölümünde, Ordu’da Murtazaoğlu lakabıyla tanınan, Ordu İmam Hatip Camii başta olmak üzere birçok hizmete emek veren Vaiz Mehmet Hulusi Murtazaoğlu Hoca yer alıyor.

 

Programın yayın gün ve saati, 9 Mart 2017 Perşembe saat 20.30

 

“İyiliğe Adanmış Hayatlar” sloganıyla yola çıkan belgeselin yönetmenliğini Salih ÖZDERYA yapıyor.

 

 

Mehmet Hulusi Murtazaoğlu Kimdir?

1930 tarihinde Ordu Arpaköy’de dünyaya geldi. Babasının teşvikiyle küçük yaşlarda hafızlığa başladı. Meşhur Gacaroğlu Ahmet Efendi’den 5 yıl boyunca Arapça dersleri aldı. Medrese usulü icazetini aldıktan sonra 1954’de askere gitti. Askerlik görevinin ardından 1956’da Ordu’da vaizlik görevine başladı.

1983 yılına kadar bu görevini sürdüren Murtazaoğlu bu tarihte emekliye ayrıldı. Türkiye’de din eğitiminin kesintiye uğradığı 1960’lı yıllarda Arapça dersleri verdi ve bu esnada engellere rağmen birçok talebe yetiştirdi. Baskılar sonucunda bu eğitimlere ara vermek zorunda kaldı.

Babası Mustafa Murtazaoğlu ve Ordu’nun ileri gelenlerinden Osman Nuri Müftüoğlu’nun gayretleriyle ile açılan Ordu İmam Hatip Lisesi’nin geliştirilmesi ve özellikle İmam Hatip Lisesi tatbikat Camii’nin yapılması konusunda büyük emekleri oldu.

Mehmet Hulusi Murtazaoğlu dört kız iki erkek çocuğu babası olup halen Ordu’da eşi Münevver Murtazaoğlu ile birlikte hayatını sürdürmektedir.

uuuy

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-