eskort samsun

ÜNYENETHABER

İstiklal Marşımız’ın Kabulünün 96. Yılı Kutlu Olsun

İstiklal Marşımız’ın Kabulünün 96. Yılı Kutlu Olsun
12 Mart 2017 - 11:49

IMG_2172 (1)

Türk Milleti Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde emperyalizme karşı ulusal kurtuluş mücadelesini başarıya ulaştırmış ve bağımsız bir ülke yaratarak tarihte eşine rastlanmayan bir kahramanlık destanı yazmıştır.

Bin bir güçlük içerisinde verilen Kurtuluş Mücadelesi devam ettiği sırada vatan sevgisini ayakta tutmak, milletimizin birlik ve beraberlik duygusunu pekiştirerek ulusal heyecanımızı artırmak için “Milli Marşa” ihtiyaç duyulmuş ve bu amaçla bir yarışma açılmıştır. Açılan yarışmada da Türk Milletinin kahramanlığını, kararlılığını, vatanına olan sevgisini, inancını, mücadeleci karakterini ve bağımsızlık tutkusunu anlatan Mehmet Akif Ersoy’un şiiri birinci seçilerek, 12 Mart 1921 tarihinde “İstiklal Marşımız” olarak kabul edilmiştir.
Her mısrasın da büyük anlamlar yüklü olan İstiklal Marşımız Türk Milletinin bağımsızlığı ve özgürlüğü için verdiği mücadeleyi gelecek nesillere aktaran eşsiz bir eser, Türkiye Cumhuriyeti’nin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün simgelerinden birisidir.

Günümüzden 96 yıl önce kabul edilen İstiklal Marşımız ‘korkma’ diye başlıyor. O gün ‘Korkma’ demek, ‘en güç koşullarda bile işgale, isyana, her tür iç ve dış zorbalığa, tehdide bedel ödemeyi göze alarak kararlılıkla karşı çık’ demektir.

İstiklal Marşı’nın her dizesi egemenliği eline alan ve kendi kaderini kendi tayin eden milletimizin sesidir. Esaret ve tutsaklık kabul etmeyen halkımızın binbir fedakârlıkla yazdığı destan İstiklal Marşı ile vücut bulmuştur. İstiklal Marşı’nda vatanı işgal edilmiş halkımızın özgürlük ve bağımsızlık haykırışı vardır. İstiklal Marşı’nda milletimizin vatanı müdafaa etme iradesi vardır. İstiklal Marşı’nda halkımızın özgür yaşama kararı vardır. İstiklal Marşı’nda ifade olunan bu ruh cephelerde yazılan destan ile mühürlenmiş, Cumhuriyet ile tamamlanmış, bu vatan topraklarında halkımızın hür yaşayacağı bütün dünyaya gösterilmiştir. Bugün de halkımız aynı ruha ve aynı heyecana sahiptir. Özgür, adil ve huzur içinde bir Türkiye’nin teminatı halkımızın sahip olduğu bu ruhtur. Geleceğimizi de bu ruh belirleyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 96’ncı yıl dönümünde Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyor, başta Büyük Atatürk olmak üzere vatan ve özgürlük uğruna nice destana imza atan bütün kahramanlarımıza, şehitlerimize ve gazilerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Ali YALÇIN

CHP Ünye İlçe Başkanı

uuuy

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-