eskort samsun

ÜNYENETHABER

FETÖ DAVALARI DEVAM EDİYOR

FETÖ DAVALARI DEVAM EDİYOR
13 Mart 2017 - 21:59

ret

Ordu’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 13 sanığın yargılanmasına başlandı.

Ordu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada 11’i tutuklu 12 sanık ile yakınları ve avukatları hazır bulundu. Van’da tutuklu bulunan bir sanık ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Tutuksuz sanık N.G, savunmasında, öğretmenlik mesleğinden açığa alındığını belirterek, söz konusu yapıyla irtibatının olmadığını ileri sürdü.

Öğretmenlik görevinden ihraç olan tutuklu E.Ş. ise örgütün yazışma programı “ByLock”tan daha önce haberdar olmadığını ve kullanmadığını iddia etti.

Tutuklu sanık İ.Ç. de öğretmenlik mesleğinden ihraç olduğunu söyledi. “Emniyet abisi” olduğu ve kendisine “Mehmet hoca” diye hitap edildiği beyanını reddeden İ.Ç, polislere yönelik Kuran dersi ve sohbetlerde bulunmadığını öne sürdü.

Tutuklu eski polis S.G. de “ByLock” kullanıcısı olduğu iddiasına ilişkin, “2015 yılında aldığım yeni telefonuma birkaç kez bana ait olup olmadığına ilişkin uyarı mesajı geldi. Bunun üzerine telefonu aldığım firmaya gittim. Burada imei numarasının başka telefon tarafından da kullanılabileceği söylendi. “ByLock”u kesinlikle kullanmadım.” şeklinde savunma yaptı.

Öğretmenken ihraç olan tutuklu A.G. de “Mühendislerin abisi”, “ByLock” kullanıcısı ve FEM Dershanesinde istişare toplantılarına katıldığı iddialarıyla hakim karşısına çıktı.

Mühendis abisi olduğu yönündeki beyanı kabul etmeyen sanık, “Beyanı veren tanık ifadesini sonradan değiştirdi. Böyle bir yapının içerisinde bulunmadım. Sohbetlere gitmedim. Çocuğumu en iyi dershane diye kayıt ettirdim. 15 Temmuz sonrası da yapıya yakınlığı olduğu belirtilen sendikadan da istifa ettim.” dedi.

Tutuklu sanıklardan M.G, E.D, A.İ.C, H.V, H.A. K.İ. ile eski polis M.Ç. ve emekli öğretmen M.A. da üstlerine atılı suçları kabul etmeyerek tahliyelerini talep etti.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan H.V, M.A. ve A.İ.C’nin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

uuuy

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-