eskort samsun

ÜNYENETHABER

Dünya 2.sinden Türk Kahvesini Pişirmenin Püf Noktaları

Dünya 2.sinden Türk Kahvesini Pişirmenin Püf Noktaları
16 Mart 2017 - 23:51

a

Uluslararası SCAE Kahve Şampiyonasına Türk Kahvesi kategorisinde katılarak Türkiye Şampiyonu, Yunanistan’da gerçekleşen Dünya Şampiyonasında Dünya 3.sü, 2016 yılında ise Dünya ikincisi olan Hazal Ateşoğlu, Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine kahve yapımında doğru bilinen yanlışları ve kahvenin nasıl yapılması gerektiğini anlattı.

Türk kahvesinin doğru demleme yöntemini anlatan şampiyon Hazal Ateşoğlu nitelikli kahve yapımı hakkında püf noktalarını  paylaştı.

Cezve ve İbrik Kategorisi 2015 Türkiye Şampiyonu, 2016 dünya ikincisi Hazal Ateşoğlu yaptığı açıklamada

“Türk Kahvesinde 2015 yılında Uluslararası bir yarışmaya katıldım. Bu alanda Türkiye çapında derece aldıktan sonra Yurtdışında yarışma hakkı kazanılıyor. Türk kahvesi cezve-ibrik  dalında Türkiye Şampiyonu oldum. Ardından Yunanistan’da gerçekleşen Dünya Yarışmasında da 3. Oldum. 2016 yılında da Dünya 2.’si oldum.  Aslında Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunuyum, atama bekliyorum.

Bugün öğrencilere kahve yarışmalarının içeriğinden, hangi dallarda yarışmalara katılabileceklerinden ve barista olarak kendilerini nasıl geliştirebileceklerinden ve ardından da genel kahve eğitim bilgisinden bahsettim.

Kahve nedir, hangi koşullarda yetişir, hangi aşamalardan geçer ve nasıl kavrulur sorularına değindim. Ardından nitelikli kahveye önem verip bunun basamaklarını ve Türk kahvesi nasıl doğru demlenir, hangi aşamalardan geçer, yanlış olan noktalar nedir bunları anlattım.

Ev hanımları Türk kahvesi yaparken soğuk su, kısık ateş, uzun demleme, 2-3 taşım kaynatma bilgilerini bir kenara atsınlar.

Kendilerinin çekirdek halde kahve alıp evde kahveyi yapacakları zaman el değirmeniyle öğütmelerini öneriyorum. Ardından da varsa mutfak tartılarını kullansınlar. Dolu fincan suya kahveyi ayarladıktan sonda oda sıcaklığında bir suyla orta derece ateşte 2-2,5 dakikalık demlenme süresinin ardından kaynamadan ocaktan almaları gerekiyor. Ve içmeden telvenin çökmesini bekleyerek, içilebilir sıcaklığa gelen kahveden önce suyu ardından kahveyi içmeleri gerekiyor. “ dedi.

aa aaa

uuuy

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-