eskort samsun

ÜNYENETHABER

Kırsal Kalkınma Eğitim ve Organik Gıda İşleme Tesisi Protokolü İmzalandı

Kırsal Kalkınma Eğitim ve Organik Gıda İşleme Tesisi Protokolü İmzalandı
28 Mart 2017 - 15:46

 sadds

Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneği(KARAD), Ordu Valiliği, Fransa Tarım Bakanlığı’nın başlattığı kırsalda yaşayan kadınlara yönelik Toplumsal Kalkınma Projesi kapsamında, Türkiye’nin ilk Kırsal Kalkınma Eğitim Merkezi ve Organik Gıda İşleme Tesisi için Ordu Valiliği ile Fransa Büyükelçiliği arasında protokol imza törenini gerçekleştirildi.

Anemon Otel’de gerçekleştirilen imza törenine Vali İrfan Balkanlıoğlu, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Vali Yardımcıları Mehmet Erhan Türker, Ahmet Arık, Fransa Büyükelçiliği Başmüsteşarı Cristof Parizo, Fransa Büyükelçiliği Ekonomi Servisi Finans Müşaviri Olivye Wanroy, Fransa Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanlığı temsilcisi ve Tarım Müşaviri Pier Otisye, Fransa Kalkınma Ajansı Başkanı Bertran Viloke, Altınordu Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Evli, Piraziz Belediye Başkanı Hüseyin Görgülüoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Basın Konseyi Eski Başkanı Oktay Ekşi, İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Şaban Karataş, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Doç.Dr. Naciye Selin Şenocak ve KARAD üyeleri kadın çiftçiler katıldı.

Ordu’da kurulacak “Kırsal Kalkınma Eğitim ve Organik Gıda İşleme Tesisi” için Ordu Valiliği ile Fransa Büyükelçiliği arasında gerçekleştirilen protokol imza töreninde bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, projenin bölge kadınları için son derece önemli olduğunu belirtti. Vali Balkanlıoğlu, Fransa’dan sağlanacak makine, ekipman ve bilgi desteği ile yöre kadınlarının ürettikleri ürünlerin, paketlenerek organik bir biçimde pazarlanacağını ifade ederek Ordu’nun ürün çeşitliliği ve doğal güzelliklerinde de bahsetti. Ordu’nun dünyanın en fazla fındık üreten ili olduğuna dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ordu’da yılda ortalama 200 bin ton, Giresun’da ise 70 bin ton fındık üretiliyor. Her iki ilin fındık üretimi, dünya üretiminin neredeyse % 40’ına tekabül ediyor. Bal üretiminde de Türkiye birincisiyiz, yılda 17 bin ton bal üretiyoruz. Yine Avrupa birliği projesiyle 11 Milyon Euro hibe destekli Arıcılık Araştırma Enstitüsü kuruldu, balda kalite ve ürün çeşitliliği konusunda çalışma yürüterek akredite bir laboratuvar olacak. Balın hilelerini önleyecek. Ordu nüfusu, arazisinden elde edilen ürünlerle geçinemediği için göç vermiş bir il. Ordu’da yaşayan 750 bin nüfusun en az iki katı Ordu dışında yaşamak zorunda. Ordu natürel güzellikle bakımından Türkiye’nin en güzel illerinin başında geliyor. Bozulmamış doğası, kirlenmemiş arazi ve toprak yapısıyla, temiz havasıyla Türkülere de konu olmuş bir il. Son derece güzel olmasının yanı sıra, Alp dağlarından çok daha güzeldir Ordu’nun manzarası. Biz Ordu’nun güzellikleri hem Arap aleminde hem Türkiye’de tanıttık ve turist sayısı 294 bin iken, 603 bine çıktı. Türkiye’de turist sayısı bazı bölgelerde azalırken burada patlama oldu. Ordu aynı zamanda turizm potansiyeli olan da bir il. Yeter ki tanıtalım. Fransız dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz. İlk kez Ordu’ya hibe desteğinde bulunuyorlar. Bu projede Milli Eğitim Müdürlüğümüz eğitim ayağında, Tarım Müdürlüğümüz de teknik destek sağlayacak. Fransa’dan da makine, ekipman ve bilgi desteği ile kadınlarımızın ürettiği, doğadan topladığı birbirinden güzel yiyecekler paketlenip organik ürünler olarak pazarlanacak.”

Fransa Büyükelçiliği Başmüsteşarı Cristof Parizo,”Projeyi gören herkes çok kıskanacak. Sizleri görünce bu projenin başarılı olacağından hiç şüphem yok. Burada sizlerle beraber olduğum için gurur duyduğumu belirtmek istiyorum ” diyerek sözlerine başladı.  Parizo, Türkiye-Fransa ortaklığı ile kurulan ve özellikle kadınların işgücü ile oluşturulan sürdürülebilir ve kırsal kalkınma konusunda bu projenin desteklenmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Burada gerek çeşitliliği, gerek dikkate değer etkinliği ile kurulsa, finansal, ticari ve teknik anlamda gerçek bir Fransa-Türkiye ortaklığının kurulduğunu fark etmiş bulunuyorum. Bunun çok gerekli olduğunu ve yerinde olduğunu düşünüyorum. Bu çalışmanın bir seneyi aşan hazırlık aşaması dahil olmak üzere çeşitli görüşmeler ve ziyaretlerle uzun bir çalışmayı gerektirmiş olduğumuzun bilincindeyim. Ama değdiğini düşünüyorum. Bu çalışma bugün ülkelerimiz arasında somut işbirliğini ve güçlerimizin birleşmesiyle sonuçlanmıştır. Bu işbirliği ekonomik, kültürel ve ticaret başta olmak üzere her alanda kendisini göstermektedir. Ekonomik, kültürel ve ticaret anlamında. Biz daha önce 2012 yılından bu yana Türkiye’de Fransa Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanlığı temsilcisi ve Tarım Müşaviri Pier Otisye’nin aracılığı ile tarım alanlarında işbirliğimiz devam ediyor. Bu bize özellikle hayvan kesimleri konularını, coğrafi işaret ve ürünleri gibi konuları işlememizde faydalı olmuştur.”

Protokol imza töreninde Fransa Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanlığı temsilcisi ve Tarım Müşaviri Pier Otisye de söz aldı. Fransız teknolojisinin Paris’i teknoloji merkezi yaptığını ve bunun Fransa için çok önemli olduğuna dikkat çeken Otisye konuşmasında şu bilgilere yer verdi: “Fransa’nın başta yatırım yaptığı alanlar, özellikle yenilenebilir enerji, nükleer taşımacılık ve turizm konularıdır. Bütün bu söylediğim konular Fransa ve Türkiye’nin ikili ilişkilerini oluşturuyor. Fransa Ekonomik Müsteşarlığı ve Fransa Büyükelçiliği ticari konularda hacimleri arttırmak için hizmetlerinizdedir.”

Basın Konseyi Eski Başkanı Oktay Ekşi ise, projenin bölge kadınlarının yaşamlarına olumla yönde katkıda bulunacağının altını çizdi. Ekşi, “Bu projenin Ordu’da geliştirilmekte olduğunu gördüm ve yakından ilgi duydum. Ben Ordu’nun bir evladı olarak Ordu’nun bir ilçesinde oranın kalkınması amacıyla bir çabam var. Fakat KARAD’ın yaptığı, asıl toplumumuzun temel unsuru olan kadınlarımızın kalkınmasını esas aldığı için belki bizim yaptığımızdan daha anlamlı, yaygın ve değerli bir proje olarak başlamış. Türkiye’ye ışık tutabilecek önemde ve anlamlı bir proje olarak karşımızda bulunuyor. KARAD’ın bir başka önemli bir boyutunu da burada öğrendim. Çünkü ülkemizde bu kadar önemli kişileri ve kurumları bir araya getirip bir proje etrafında toplayabilmek son derece ciddi bir başarı örneğidir. Projede o kadar çok taraf var ki sadece Ordu Valiliği, Bahçeşehir Üniversitesi, Fransız Büyükelçiliği dolayısıyla Fransız Hükümeti, Milli Eğitim, Tarım bütün bunalı bir araya toplamak ciddi anlamda bir başarıdır. Ben kendilerini kutluyor ve teşekkür ediyorum” dedi.

Programda, Karadeniz Kadınları Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Doç.Dr. Naciye Selin Şenocak söz alarak projenin amaçlarından bahsetti.  Şenocak şunları söyledi : “Biz genç nesiller ve Ordulu olarak büyüklerimizin bayrağını taşımak için bu yola koyulduk. 1.5 yıl önce bu projeye başladık. Ben Orduluyum. Çocukluğum hep Ordu’da geçti ve köylerimiz vardı. Aradan yıllar geçitken sonra Kursiyer görevlisi ve öğretim görevlisi olarak, yıllar sonra köylerimize geldiğimizde içler acısı bir durumla karşılaştık. Köyler boşalmış, okullar kapanmış, genç nesil ve çocuk sesleri yok. Üretim bitmiş ve hiçbir şey yok köylerde. Marketlerin köylerde bizzat ürün sattıklarını gördüm ve bunun dünyanın sonunu getirdiğini düşündüm Karadeniz’de. Karadeniz kadını dediğiniz zaman yük taşıyan bir kadın figürü vardı insanların düşüncesinde. Bu kadınlarımız aynı zamanda hayatın da yükünü sırtlarında taşıyorlar. O yüzden bunun Türkiye’deki kalkınmayı başlatacak ve devamını getirecek olan en önemli unsur kadındır. Bir toplumu eğiten kadındır. Bu projeyi başlattığım zaman bu projeyi Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’na doğrudan anlattım ve özellikle kendisine çok teşekkür ediyorum. Kendileri olmasaydı bu proje hiçbir zaman yürürlüğe giremezdi. Ordu Valimizin desteği ile Tarım Müdürümüzle bunu istişare ettik. Fransa’dan bir heyet geldi ve buradaki tarım potansiyelini, topraklarımızın verimliliğini gördüler. Sadece toprakları değil, teker teker çiftçilerimizi dolaştık ve çiftçilerimizdeki, kadınlarımızdaki o azmini ve başarısını yaşları ne olursa olsun çalışma ve başarma isteklerini gördükleri zaman bu projeye inandıklarını ve bütün desteğimizi sağlıyoruz diyerek bütün Fransa Büyükelçileri projeye girdi.”

Konuşmaların ardından, Fransa Tarım Bakanlığınca desteklenen Toplumsal Kalkınma Projesi kapsamında Ordu’da kurulacak “Kırsal Kalkınma Eğitim ve Organik Gıda İşleme Tesisi” için Ordu Valiliği ile Fransa Büyükelçiliği arasında protokol imza töreni yapıldı.

İmza töreninin ardından KARAD Başkanı Doç.Dr.Naciye Selin Şenocak tarafından Vali İrfan Balkanlıoğlu, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Bahçeşehir Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, Piraziz Belediye Başkanı Hüseyin Görgülüoğlu ile Fransa  Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanlığı temsilcisi ve Tarım Müşaviri  Pier Otisye’ye plaket takdim edildi.

Ordu’da kurulacak Türkiye’nin ilk Kırsal Kalkınma Eğitim ve Organik Gıda İşleme Tesisi’nde, Karadenizli kadın çiftçiler tarımsal inovasyon tekniklerini, organik üretim, yöresel gıda dönüşüm teknikleri,  gastronomi, yabancı dil, işletme, pazarlama ve markalaşmayı öğrenerek yöresel ürünleri işleyip KARAD markasıyla yurtiçi ve yurtdışına pazarlamaları amaçlanıyor.

uuuy

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-