eskort samsun

ÜNYENETHABER

“Ufka Yolculuk 5. Bilgi ve Kültür Yarışması” Başarıyla Gerçekleştirildi

“Ufka Yolculuk 5. Bilgi ve Kültür Yarışması” Başarıyla Gerçekleştirildi
31 Mart 2017 - 10:06

a

          Server Gençlik ve Spor Kulübünün düzenlediği ve ilçemizde Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği’nin (ÜNÇEK) proje ortağı olduğu en geniş katılımlı sivil bilgi yarışması olan “Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmasının beşincisi, Kur’an-ı Kerim Meali konusunda 81 il, 853 ilçe, KKTC, Almanya, Belçika, İngiltere ve İsveç’teki sınav merkezlerinde, internet üzerinden ise dünya genelinde başarıyla tamamlandı.

600 bin kayıtlı yarışmacı


Miladi 26 Mart 2017, Hicri 27 Cemaziyelahir 1438 Pazar günü gerçekleştirilen ve 7’sinden 70’ine her kesimin birlikte katıldığı sınava, Türkiye geneli ve 75 ülkeden 590 bin kişi müracaatta bulundu.
Ünye ve çevresinde ise yarışmaya yaklaşık 5 bin civarında yarışmacı katıldı.

En Büyük Katılımlı Sivil Yarışma

        Dernek Başkanı Hüseyin Dikici, yarışma ile ilgili şu bilgileri verdi; ”Bu yıl beşincisi düzenlenen yarışma, ÖSYM’nin gerçekleştirdiği sınavlardan sonra Türkiye’deki en yüksek katılımlı sivil yarışma olarak kendisine ait rekoru tazeledi. “Ufka Yolculuk Kültür Yarışmalarının” ilmihal konulu olan ilkine Türkiye’den 87 bin 014 kişi, Kur’an-ı Kerim Meali konulu olan ikincisine 174 bin 399 kişi, Son Peygamberin Hayatı konulu üçüncüsüne ise 259 bin 864 kişi ve Hadis konulu olan dördüncüsüne Türkiye’den 359 bin 168 kişi müracaat etmişti. Bu yıl Türkiye genelinde olduğu gibi ilçemizde de yarışmamıza yoğun bir başvuru oldu. Çocukların, gençlerin ve velilerin bu teveccühü bizleri çok mutlu etti. Bu arada sınava katılan tüm yarışmacılarımızı tebrik ediyorum, yarışmanın tertip edilmesinde emeği geçen yarışma tertip heyetine, dernek üyelerimize ve bizlerden yardımlarını esirgemeyen okul müdürlerimize, idarecilerimize, öğretmenlerimize, gözetmenlerimize, velilerimize ve sponsorlarımıza, özellikle de Ordu Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum. “ dedi.

Mahkumlar ve Engelliler de Katıldı

         Yarışma sorumlusu Halil İbrahim Uygur yaptığı açıklamada; ”Yarışmanın Ünye, Akkuş, Çaybaşı, İkizce ve Ünye M Tipi Açık ve Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu olmak üzere 21 sınav merkezinde, 131 salonda ve 167 gönüllü sınav görevlisi eşliğinde gerçekleştiğini söyledi.

       “Yarışmaya aynı anda Türkiye’nin değişik yerlerindeki birçok cezaevinden binlerce mahkum sınava katılma fırsatı buldu. Engellilerin de katılabildiği yarışmaya, Türkiye genelindeki 360 cezaevinden 235’indeki 6 bin 969 tutuklu ve mahkûm kayıt yaptırdı. Soruların cevapları 27 Mart tarihinde itibaren www.ufkayolculuk.com adresinde yayınlanacak” dedi.

         Bina Sınav Sorumlusu Kenan Arslan ise; temel sahih kaynakların birisinden sorumlu tutulan yarışmacılar,  A kategorisi (10 yaş altı), B kategorisi (10-14 yaş arası), C kategorisi (14-19 yaş arası), D kategorisi (19-30 yaş arası),  E kategorisi (30 yaş üstü) ve F kategorisinde (ihtisas) çoktan seçmeli teste tabii tutuldu. G kategorisi (Türkçe online) sınavı ise dünya genelinde www.ufkayolculuk.com web sitesi üzerinden gerçekleştirilirken, H kategorisi (İngilizce online) sınavı ise www.ufkayolculuk.com web sitesi üzerinden 2 Nisan 2017 Pazar Saat: 18.00’de (UTC) yapılacak. Soruların uzmanlar tarafından hazırlanmasından Türkiye’nin 81 iline dağıtılmasına kadar tüm süreci tamamen özgün şekilde organize edildi” dedi.

 

Meal konulu yarışma


Kaybedeni olmayan yarışmada katılımcılar istedikleri mealden de çalıştıkları gibi yarışma için kategorilere göre özel basılan iki ciltlik yarışma çalışma kitabından da hazırlanma imkanı buldular.


ÜNÇEK Başkan Yardımcısı İshak Sarı tarafından yapılan açıklamada ise; ”Gençlerimizin bilgilenmeleri konusunda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Amacımız, insanlarımızın Kur’an-ı Kerimin anlamı ile buluşturulmasını sağlamaktır. Kur’an-ı Kerimin mesajını tüm kesimlerle buluşturmaktır” dedi. Aynı zamanda yarışma; okuma alışkanlığının yeterli düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, anlayan, düşünen ve okuduğu bilgiyle hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkın, özellikle gençlerin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olmak gayesiyle düzenlendiği bildirildi.”

          Yarışmaya ailesiyle birlikte katılan Murat Demir çok heyecanlı olduğunu ve ikinci defa yarışmaya katıldığını söyledi. Demir sözlerine şöyle devam etti; “Çocuklarımız daha önce katılmıştı. Bu sefer ailecek olsun istedik. Bende umreye gitmek istiyorum. Çocuklar kitapları alıp toplanıyorlar, birlikte okuyorlar. Muhakkak bir şey öğreniyorlar. Yarışmanın özelikle çocuklar için çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ufka Yolculuk,İnşallah cennet yolculuğuna çevirdiğimiz tamamen gönüllülerce organize edilen bir yarışma” dedi.

Kazananlara; İster Umre, İster Dost Ülke, İster Para Ödülü


Türkiye genelinde dereceye girenlere yarışmanın A, B, C, D, E, F kategorilerinde birinci olanlar 2 Umre Seyahati + 2 bin 500 TL veya 2 Dosta Yolculuk + 2 bin 500 TL ya da 9 bin TL, ikinciler 2 Umre Seyahati + bin 500 TL veya 2 Dosta Yolculuk + bin 500 TL veya 8 bin TL, üçüncüler 2 Umre Seyahati + 500 TL veya 2 Dosta Yolculuk + 500 TL ya da 7 bin TL para ödüllerinden birini seçebilecek.G, H kategorilerinde yarışanlar arasında birinci, ikinci ve üçüncü gelenler ise tablet bilgisayar ödüllerini kazanacak.Sınavda 60 puan ve üstü alanlar arasından yapılacak çekilişle 10 kişiye daha Umre Seyahati ya da Dosta Yolculuk hediye edilecek.


21 Nisan 2017 tarihinde açıklanması beklenen kesin sınav sonuçlarına göre düzenlenecek olan Ödül Töreni’nde Ünye’de dereceye giren A, B,C, D ve E kategorisindeki her birincilere 1000’er TL, İkincilere 750’şer TL, üçüncülere ise 500’er TL, 4.-10.arasında dereceye giren yarışmacılara da çeyrek altın verilecek.

 EEEEEEEEE

 

 

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-