eskort samsun

ÜNYENETHABER

Ünyeli Balıkçılar Sezonu Buruk Kapatıyor

Ünyeli Balıkçılar Sezonu Buruk Kapatıyor
13 Nisan 2017 - 23:57

b

Karadenizli balıkçılar, bereketli başlayan av sezonunu, elverişsiz hava şartları nedeniyle buruk kapatıyor.

“Vira bismillah” diyerek 1 Eylül’de denize açılan Karadenizli balıkçılar, sezon başında bol miktarda palamut avladı. Bereketli başlayan sezonla yüzü gülen balıkçılar, sonrasında ise az miktarda mezgit, hamsi gibi çeşitlerle avcılığı sürdürdü.

Olumsuz hava şartları nedeniyle balıkçılar, sezonun büyük bölümünde umduğunu bulamadı. Balıkçılar, denizlerde 15 Nisan’da başlayacak av yasağıyla teknelerini barınaklara demirleyecek.

Ünyeli balıkçılarından  Sedat Yelen yaptığı açıklamada, sezonun başındapalamut bereketi yaşandığını söyledi.

Başlangıçta Ünye’de da palamutun bol olduğunu anlatan Yelen, “Eylül 1’den kasım ayının 15’ine kadar çok güzel bir sezon oldu. 15 Kasım’dan bu zamana kadar sıkıntılıydı. Tekneler ayda 10 gün denize çıkabildi. Hava şartları, fırtına, denizde akıntı gerçekleşmesi balıkçılığı olumsuz etkiledi. Şu anda denizde soğuk su var. Bu sene yükseklere yağan karla derelerden gelen kar suyu vardı.” dedi.

Bu sezon hamsinin çok az süre avlandığını bildiren Yelen, “Birçok büyük tekne Moritanya’yı tercih etti. Burada para kazanamadıkları için oraya gidiyorlar. Kazansalar bile kendilerini amorti edemiyorlar.” diye konuştu.

Yasak başlıyor

Koçak, denizlerde av yasağının 15 Nisan’da başlamasıyla büyük tekne sahiplerinin paydos edeceğini, dip ağları atılan küçük teknelerde ise avcılığın sürdürüleceğini dile getirdi.

 

Hamsinin bu yıl beklendiği gibi yüzleri güldürmediğine dikkati çeken Yelen, hamsideki yokluğun mezgitin az olmasını sağladığını ve kısır bir sezon yaşandığını kaydetti.

dddddd

EDEEE

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-