eskort samsun

ÜNYENETHABER

TÜRKİYE KARARINI VERİYOR

TÜRKİYE KARARINI VERİYOR
15 Nisan 2017 - 21:44

turkiye-sandik-basina-gidiyor-iste-bilmeniz-gereken-her-sey

Türkiye, ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’nin getirilmesini öngören 18 maddelik anayasa değişikliğini oylamak için  yedinci kez referanduma gidiyor. Referandumda yurt içinde 55 milyon 319 bin 222 seçmen, 167 bin 140 sandıkta oy kullanabilecek, cezaevlerinde 461 sandık kurulacak. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yurt dışında 27 Mart – 9 Nisan tarihleri arasında 1 milyon 241 bin kişinin oy kullandığını açıkladı. Yurt dışından getirilen oylar, Türkiye’deki oylarla eş zamanlı olarak sayılacak.

Referandumda seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy verebilecek.

Üzerinde T.C. kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdı veya T.C. kimliğini ispata elverişli belgeyi ibraz etmesi gerekecek. Seçmenler, YSK’nın ”www.ysk.gov.tr” internet sitesinden de hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek.

Referandumda, “Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu” filigranlı sarı renkli zarflar ve beyaz renk üstünde ‘Evet’, kahverengi renk üstünde ‘Hayır’ ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulaları ile ‘Tercih’ mührü kullanılacak.
 

Hangi ilde hangi saatlerde oy kullanılacak?

Seçmenler, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’te 07.00-16.00, diğer illerde ise 08.00-17.00 saatlerinde sandık başına gidecek.

Oy kullanmanın bitiş saatine gelindiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanabilecek.

dddddd

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-