eskort samsun

ÜNYENETHABER

İŞKUR ORDU’DA SAHAYA İNİYOR

İŞKUR ORDU’DA SAHAYA İNİYOR
24 Mart 2015 - 10:11

 2015 YILI ORDU İŞGÜCÜ PİYASA ARAŞTIRMASI

işkur müdürü

İŞKUR ORDU İŞVERENLERİ ZİYARET EDEREK İŞGÜCÜ PİYASASINDA İHTİYAÇ DUYULAN MESLEKLERİ YERİNDE TESPİT EDECEK.

            Çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Ordu İşkur Müdürü İsa KAYMAK; “ORDU Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından 2015 Yılı 16 Mart- 30 Nisan tarihleri arasında İşgücü Piyasası Talep Araştırması gerçekleştirilecektir. Araştırma kapsamında 1365 işyeri ziyaret edilecektir.

            ORDU ilinin tamamında gerçekleştirilecek bu talep araştırması ile işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2016 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlenecektir.

Bu çalışma ile birlikte ORDU işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacaktır. ORDU ilinde sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecektir.

ARAŞTIRMA BİLİMSEL VE ANLAMLI SONUÇLARA SAHİP OLACAKTIR.

Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak araştırmada tamsayım yöntemi ile çalışılacaktır. Çalışma başından sonuna kadar Genel Müdürlükte konusuna hakim, güçlü bir ekiple koordine edilecektir. İşyeri ziyaretleri “her işsize, her işverene bir Danışman” sloganıyla istihdam edilen, İş ve Meslek Danışmanları marifetiyle gerçekleştirilecektir.

Saha çalışması Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile birlikte tespit edilen 10+ istihdamlı 1365 işyerinde gerçekleştirilecektir. (Ünye ve Çevresinde 250 işyeri ziyaret edilecektir.) Alan uygulaması bizzat ORDU Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü personeli tarafından işyerleri ziyaret edilerek gerçekleştirilecektir. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel olarak istatistiksel olarak anlamlı tahminler üretilecektir.

ORDU İŞGÜCÜ PİYASASI ANALİZİ RAPORU HAZIRLANACAKTIR.

Çalışma sonuçlarının raporlaştırılması yine İŞKUR personeli tarafından gerçekleştirilecektir. Çalışmanın sonuç raporunda ORDU işgücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınacaktır. Aktif İstihdam Politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılması planlanmaktadır” diyerek sözlerini araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olmasını beklediğini söyleyerek sonlandırdı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-