eskort samsun

ÜNYENETHABER

Vali BALKANLIOĞLU, Kütüphane Haftası Kutlama Etkinliklerine Katıldı

Vali BALKANLIOĞLU, Kütüphane Haftası Kutlama Etkinliklerine Katıldı
31 Mart 2015 - 14:44

51.  Kütüphane Haftası  dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

IMG_5560

Bu yıl 30 Mart-05 Nisan 2015 tarihleri arasında 81 İlde Kitap Okuyoruz etkinliği kapsamında Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde  gerçekleştirilen  programa, Vali İrfan BALKANLIOĞLU, ODÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Nuri YILMAZ, Altınordu Belediye Başkanı Engin TEKİNTAŞ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur TOPARLAK, Gazi İl Halk Kütüphanesi Müdürü Bekir SEÇİL daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

51.  Kütüphane Haftası  dolayısıyla düzenlenen programda bir konuşma yapan Vali İrfan BALKANLIOĞLU, ”Kitabın önemini gençlerimize kavratmak için çok güzel bir etkinlik düzenlenmiş. Gençlerimiz maalesef günümüzde kitap okumuyorlar. Gençlerimizi meşgul edecek çok şey bulunuyor. Ömründe eline hiç kitap almadan hayatını tamamlayan insanlar var. Kitap deyince ders kitabı dışında birçok  kitap var ama   pek ilgi göstermiyoruz.  Halbuki kitap okumak beyni ve zihni kapasiteyi artırıyor” diye konuştu.DIK REKLAM

Vali BALKANLIOĞLU, ”Beyin eğer kitap okuyarak geliştirilmezse inanın bir çok şeyi unuturuz, aklımıza gelmez, bir şeyi anlayamayız. Kitap okuyan gençlerin dersi iyi olur, okuduğunu bilir ve anlar. Matematik dahil her dersi iyi ve başarılı olur. Birden kelime hazinesi genişler. Konuşma yeteneği, konuşma becerisi artar, kendini daha iyi ifade eder. Kelime haznemizin  artması, konuşma kabiliyetinizin çoğalması için kitap okumak zorundayız” şeklinde konuştu.

 Gazi İl Halk Kütüphanesi Müdürü Bekir SEÇİL de yaptığı konuşmada, Gazi İl Halk Kütüphanesinin köklü geçmişi, 80.000 nitelikli kitapları, İngilizce, Fransızca ve Osmanlıca nadir eserleri, yerel gazete arşivi, yıl içinde gelen 13 yerel ve ulusal gazeteleri, 250’nin üzerinde her çeşit dergileri ile en iyi halk kütüphanelerinden birisi olduğunu söyledi ve “Kütüphanemizde 0-6 yaş oyuncak bölümü, 7-14 yaş çocuk bölümü, 15 yaş üzeri gençlik ve yetişkin bölümü, nadir eserler, süreli yayınlar, internet bölümü ile proje odaları ve etüt salonları mevcuttur” dedi.

Konuşmaların ardından, kitap okumayla ilgili yapılan televizyon röportajlarının sunumu yer aldı. “Kütüphaneciler Marşı” adlı şiir Okundu.

Programda, “Kitap ve Kütüphanecilik” ile ilgili özlü  sözler konulu sunumu ile “Dünyanın eşsiz 25 kütüphanesi” konulu sununun gösterimi yer aldı.

              “Kitap Okumanın Önemi” hakkında öğrenci Sinem FELEK’in konuşması ile devam eden kutlama programında, “Kitaplarım” adlı şiir okunurken, Destina EKİCİOĞLU isimli öğrenci tarafından kitaplarla ilgili Atatürk’ten bir anı paylaşıldı.

 “Bana Bir Masal Anlat” adlı tiyatro gösterisi ile devam eden programda en çok kitap okuyanlara da ödüller verildi.

195 kitap okuyan yetişkinler bölümü birincisi  Merve KEFELİ , çocuk bölümü birincileri 147 kitap ile Mehmet KADAYIFÇI, Nisa KADAYIFÇI , 0-6 yaş çocuk kitapları  ve oyuncak bölümü birincisi 3 yaşında 30 kitap okuyan Burak KENESARI, gezici kütüphane birincisi 86 kitapla Özge GÖZÜKAN , kütüphaneden en çok faydalanan okuyucu Simge KORKMAZ, süreli yayın birincileri Ahmet TOPALOĞLU, Şükrü BAŞTÜK, kütüphaneyi kullanma, kurallara uyma ve örnek davranış sergileyerek onur ödülüne layık görülen okur Gürhan TOMRUKÇU’ya, Vali İrfan BALKANLIOĞLU ve diğer protokol üyeleri tarafından çeşitli ödüller verildi.

51.  Kütüphane Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında Ordu Kültür Sanat Merkezi fuaye salonunda, Altınordu Penpe-İzzet Şahin Güzel Sanatlar Lisesi karma resim sergisinin açılışı da yapıldı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-