eskort samsun

ÜNYENETHABER

KAR ÜRETİCİYİ ENDİŞELENDİRDİ

KAR ÜRETİCİYİ ENDİŞELENDİRDİ
04 Nisan 2015 - 10:41

Ordu’da dün yüksek rakımlı ilçelerde etkili olan kar yağışı fındık üreticilerini endişelendirdi.

images (1)

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt,  yaptığı açıklamada, son yağan kar sonucu don meydana gelmediğini ancak üreticinin büyük tedirginlik yaşadığını belirtti.

Ordu’da dün başlayan kar yağışının gece boyunca devam ettiğini belirten Cörüt, özellikle Gölköy, Akkuş, Gürgentepe, Mesudiye ve Korgan gibi yüksek rakımlı ilçelerde fındık bahçelerinin kar altında kaldığını söyledi.

Mart ayının ortalarından bu yana karanfil açan fındık dallarının bir anda beyaz örtü altında kalmasının üreticileri korkuttuğunu anlatan Cörüt, “Çok şükür kar yağışı sonrası sıcaklık daha fazla düşmedi ve çok korktuğumuz don olmadı ancak üreticilerimiz büyük tedirginlik yaşadı. Önümüzdeki günlerde risk devam ediyor. Temennimiz bu günleri en iyi şekilde atlatabilmek” diye konuştu.

Üreticilerin geceyi uykusuz geçirdiğini kaydeden Cörüt, “Temennimiz bir daha bölge çiftçisinin don hadisesiyle karşı karşıya kalmaması. Geçen sezon don olayını hep birlikte yaşadık. Sadece fındık üreticileri değil bölge esnafı başta olmak üzere herkes etkilendi” ifadesini kullandı.

– Üretici beklemiyordu

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Fındık Komitesi Başkanı Evren Enginyurt, fındık üreticilerinin tedbirsiz yakalandığına işaret ederek, “Üretici bu kar yağışını hiç beklemiyordu. Hepimize sürpriz oldu. Özellikle yüksek rakımlı ilçede ki üreticilerimiz dikkatli olmaya devam etmelidir. Çünkü risk devam ediyor” dedi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-