eskort samsun

ÜNYENETHABER

Problemsiz bir menopoz dönemi için Organ nakli Türkiye’de 4 kat daha ucuz!

Problemsiz bir menopoz dönemi için  Organ nakli Türkiye’de 4 kat daha ucuz!
17 Ağustos 2013 - 14:15

Her kadın için kaçınılmaz bir dönem olan menopoz, günlük yaşama olumsuz etki edebilen ve zor atlatılan bir süreçtir. Sorunsuz bir menopoz dönemi için önlem almaya genç yaşlardan başlanmalıdır.

Memorial Ataşehir Hastanesi ve Etiler Tıp Merkezi Endokrinoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Gökhan Özışık, menopoz sürecine sağlıklı bir şekilde hazırlanmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Yoğun stres bedeni yoruyor

İnsan bedeni, anlık stresli durumlara uyum göstermek üzere donatılmıştır. Oysaki günümüzde kişiler sürekli ve kesintisiz hale gelen gündelik hayatın baskı ve taleplerinin oluşturduğu strese maruz kalmaktadır.

Örneğin yeni alınan bir otomobilin kullanma kılavuzunda “kısa mesafelerde ve sık dur-kalklar şeklinde kullanılıyorsa motor yağının daha sık değiştirilmesi önerilir. Bedeni bu kadar zorlama da tıpkı bu örnekteki gibi otomobil motorunun zorlanmasına benzemektedir.

İş hayatındaki problemler, işsizlik, geçim kaygısı, başarısız olma korkusu, aşırı egzersiz, yetersiz uyku, yanlış beslenme, kahve-çay gibi uyarıcıların fazla tüketilmesi, sigara-alkol-gereksiz ilaç kullanımı, ihmal edilen enfeksiyonlar, alerjiler, gıda intoleransı, çevre kirliliği, duygusal travmalar, sevgisizlik gibi durumlar kişide oldukça stres oluşturabilmektedir. Hatta evlilik, bebek sahibi olma, mezuniyet gibi olumlu durumlar bile insan beyni tarafından stres olarak algılanabilmektedir. Buna karşılık beynin kontrolünde vücut tarafından da bir “stres cevabı” oluşturulmaktadır. Bu tek atışlık tüfek barutuna benzeyen bir savunma mekanizmasıdır. Ve bu mekanizmanın uygun aralıklarla yenilenmesi, hatta yeniden doldurulması gerekmektedir. Aksi takdirde bu cevabı oluşturmanın asıl yükünü taşıyan böbrek üstü bezlerinin iflas etmesine neden olabilmektedir.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-